Najstarsza w świecie kopalnia ropy naftowej. W południowo-wschodnim zakątku Podkarpacia, w maleńkiej miejscowości Bóbrka istnieje Muzeum, które fascynuje i zachwyca. W miejscu pradawnej puszczy karpackiej w 1854r. powstała kopalnia ropy naftowej, która od ponad 160 lat jest eksploatowana. Dzięki farmaceucie i późniejszemu przedsiębiorcy naftowemu – Ignacemu Łukasiewiczowi oraz Tytusowi Trzecieskiemu i Karolowi Klobassie Zrenieckiemu rozpoczęto wydobywanie ropy naftowej, która trwa nadal, chociaż czasy XIX – wiecznej świetności dawno minęły.
W celu ochrony reliktów industrializacji i dla ocalenia perły dziedzictwa naftowego, w 1961 r. na terenie najstarszej w świecie kopalni ropy naftowej założono Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Placówka powstała, aby zachować i ochronić przed zniszczeniem autentyczne budynki, maszyny, urządzenia, narzędzia, dokumenty o polskim przemyśle naftowym. Znaczna część kolekcji nosi ślady pionierskich działań pierwszych naftowców.
Najcenniejszymi eksponatami są jedyne w swoim rodzaju kopanki ropne „Franek” z 1860 r. i „Janina” z 1878 r., które nadal produkują olej skalny. Na terenie Muzeum nie brak obiektów, które są fenomenem myśli konstrukcyjnej pierwszych inżynierów górniczych. To unikatowe wynalazki, świadectwa ewolucji myśli technicznej.